Aynı Kaderi Paylaşan Topluluk

Ester 4:1 -17

Mordekay Ester'den Yardım ıstiyor

1 Mordekay olup bitenleri öğrenince giysilerini yırttı, çula sarınıp başından aşağı kül döktü, yüksek sesle ve acıyla feryat ederek kent merkezine geldi.

2 Varıp sarayın kapısında durdu. Çünkü çula sarınmış hiç kimse bu kapıdan içeri giremezdi.

3 Kralın buyruğunun ve fermanının ulaştığı her ilde Yahudiler büyük yas tuttular, ağlayıp feryat ettiler, oruç tuttular. Birçoğu da çula sarınıp kül içinde yattı.

4 Hizmetçileriyle haremağaları gelip Mordekay'ın durumunu anlatınca, Kraliçe Ester çok sarsıldı. Çulunu çıkartıp giyinmesi için Mordekay'a giysiler gönderdi, ama Mordekay bunları kabul etmedi.

5 Bunun üzerine Ester kralın kendi hizmetine atadığı haremağalarından biri olan Hatak'ı çağırttı; Mordekay'dan ne olup bittiğini ve nedenini öğrenmesini buyurdu.

6 Hatak saray kapısının açıldığı kent meydanına, Mordekay'ın yanına gitti.

7 Mordekay başına gelen her şeyi ona anlattı.

Yahudiler'in yok edilmesi için Haman'ın saray hazinesine vaat ettiği paranın miktarını bile tam tamına ona bildirdi.

8 Ester'e gösterip açıklaması için Sus'ta yayımlanan, Yahudiler'in kökünün kurutulmasını isteyen fermanın bir kopyasını da ona verdi. Ester'in krala çıkmasını, ondan merhamet dileyip kendi halkı için yalvarmasını istedi.

9 Hatak geri dönüp Mordekay'ın söylediklerini Ester'e bildirdi.

10 Ester Mordekay'a şu haberi götürmesini buyurdu:

11 "Kralın bütün adamları ve illerinde yaşayan halk biliyor ki, çağrılmadan sarayın iç avlusuna girip kralın yanına yaklaşan her erkek ya da kadın için tek bir ceza vardır. Kral altın asasını uzatıp canlarını bağışlamadıkça bu kişiler ölüme çarptırılır. Ben de otuz gündür kralın huzuruna çağrılmış değilim."

12 Ester'in bu sözleri kendisine iletilince,

13 Mordekay ona şu yanıtı götürmelerini istedi: "Sarayda yaşadığın için bütün Yahudiler içinde kurtulacak tek kişinin sen olacağını sanma.

14 şu anda susarsan, Yahudiler'e yardım ve kurtuluş başka yerden gelecektir; ama sen ve babanın ev halkı yok olacaksınız. Kim bilir, belki de böyle bir gün için kraliçe oldun."

15 Bunun üzerine Ester Mordekay'a şu yanıtı gönderdi:

16 "Git, Sus'taki bütün Yahudiler'i topla; benim için oruç tutun; üç gün, üç gece hiçbir şey yemeyin, içmeyin. Hizmetçilerimle ben de sizin gibi oruç tutacağız. Ardından, kurala aykırı olduğu halde kralın huzuruna çıkacağım; ölürsem ölürüm."

17 Mordekay oradan ayrıldı ve Ester'in söylediği her şeyi yaptı.

Aynı Kaderi Paylaşan Topluluk

Tanrı, halkını kurtarmak için Mordekay ve Ester'i kullandı. Bugün onların halklarına karşı duydukları sevgiye tanık olacağız.

Tanrı'nın ayetlerdeki kimliği:

16. ayet: Canını halkı için feda edecek bir sevgiye Tanrı kayıtsız kalmaz ve halkını kurtarır, İsa bizim için kendini feda etti. O, bizden de kardeşlerimizi, canımızı gözden çıkaracak kadar çok sevmemizi ister (Elçilerinışleri 20:24 ; lYu. 3:16 ).

Bana hangi öğütler verilmektedir?

1-3. ayetler: Mordekay ve tüm Yahudi halkı, yok edilme tehdidi karşısında oruç tutarak Tanrı'nın merhametine sığındılar. Bugün Rab'bin topluluğunun Müjde'ye yaraşır bir şekilde yaşaması için oruç tutup dua edelim!

4, 7,8. ayetler: Mordekay oruç tutup dua ederken, diğer yandan da durumun ciddiyetini detaylı bir şekilde Ester'e bildirip, nasıl çözmesi gerektiğini öğütledi. Gerçekten Tanrı'dan korkan kişi, gereken zamanda bilgece öğütler verebilir. Benim ve topluluğumun karşı karşıya olduğu herhangi bir tehlike var mı? Bilgeliğin kaynağı olan Tanrı'dan aynı şekilde yardım istemeliyim.

11. ayet: Ester, Tanrı onu çağırdığı zaman kralın sevgisini kaybedeceğinden korkuyordu. Tanrı en iyi konumda olduğum zamanlarda değil, sıkıntı içinde olduğumda da beni planını uygulamak için kullanacaktır. Unutmamam gerekir ki, asıl zayıf olduğum anlarda Rab'bin gücü ortaya çıkacaktır.

13,14. ayetler: Tanrı halkı, aynı sıkıntıyı paylaşan bir topluluktur. Tanrı'nın halkının tehlikede olduğunu görüp, kendimi kurtarmaya çalışırsam, Tanrı benim mahvolmama izin verir ve bir başkasını kullanarak yine de halkını kurtarır. Kardeşlerimin sıkıntılarını kendi sıkıntım kabul ederek, onlara yardımcı olmaya çalışıyor muyum? Yoksa kendi çıkarımı gözeterek uzak mı duruyorum?

Dua: Tanrım, bugün Senin halkınla aynı sıkıntılara sahip olduğumu öğrendim. Bana kardeşlerimin sıkıntılı anlarında kendimi feda ederek yardım edebilecek cesareti ver!

 
« BaşlangıçÖnceki671672673674675676677678679680SonrakiSon »

Sayfa 674 - 686
Mujde.org