Tamamen Yenileyen Sevgi

Yeşaya 54:1-17

1  "Çocuk doğurmayan ey kısır kadın, Sevinç çığlıkları at; Ey doğum ağrısı nedir bilmeyen sen, Sevinçle haykır, bağır. Çünkü terk edilmiş kadının, Evli kadından daha çok çocuğu olacaktır" diyor RAB.
2  "Çadırının alanını genişlet, Perdelerini uzat, çekinme. Gergi iplerini de uzat, kazıklarını sağlamlaştır.
3  Çünkü sağa sola yayılacaksın, Soyundan gelenler ulusları mülk edinecek, Issız kentlere yerleşecek.
4  "Korkma, ayıplanmayacaksın, Utanma, aşağılanmayacaksın. Unutacaksın gençliğinde yaşadığın utancı, Dulluk ayıbını artık anmayacaksın.
5  Çünkü kocan, seni yaratandır. O'nun adı Her Şeye Egemen RAB'dir, İsrail'in Kutsalı'dır seni kurtaran. O'na bütün dünyanın Tanrısı denir."
6  Tanrın diyor ki, "RAB seni terk edilmiş, Ruhu kederli bir kadın, Genç yaşta evlenip sonra dışlanmış Bir kadın olarak çağırıyor:
7  'Bir an için seni terk ettim, Ama büyük sevecenlikle geri getireceğim.
8  Bir anlık taşkın öfkeyle senden yüz çevirmiştim, Ama sonsuz sadakatle sana sevecenlik göstereceğim." Seni kurtaran RAB böyle diyor.
9  "Bu benim için Nuh tufanı gibidir. Nuh tufanının bir daha yeryüzünü Kaplamayacağına nasıl ant içtimse, Sana öfkelenmeyeceğime, Seni azarlamayacağıma da ant içiyorum.
10  Dağlar yerinden kalksa, tepeler sarsılsa da Sadakatim senin üzerinden kalkmaz, Esenlik antlaşmam sarsılmaz" Diyor sana merhamet eden RAB.
11  "Ey kasırgaya tutulmuş, Avuntu bulmamış ezik kent! Taşlarını koyu harçla yerine koyacak, Temellerini laciverttaşıyla atacağım.
12  Kale burçlarını yakuttan, Kapılarını mücevherden, Surlarını değerli taşlardan yapacağım.
13  Bütün çocuklarını ben RAB eğiteceğim, Esenlikleri tam olacak.
14  Doğrulukla güçlenecek, Baskıdan uzak olacak, korkmayacaksın. Dehşet senden uzak kalacak, sana yaklaşmayacak.
15  Sana saldıran olursa, benden olmadığını bil. Sana saldıran herkes önünde yenilgiye uğrayacak.
16  "İşte, kor halindeki ateşi üfleyen, Amaca uygun silah yapan demirciyi ben yarattım. Yok etsin diye yıkıcıyı da ben yarattım.
17  Ama sana karşı yapılan hiçbir silah işe yaramayacak, Mahkemede seni suçlayan her dili Suçlu çıkaracaksın. RAB'be kulluk edenlerin mirası şudur: Onların gönenci bendendir" diyor RAB.


Tanrı'nın ayetlerdeki kimliği:

I-3:RAB, İsrail'in utancını kaldırır, bundan sonra onlara çok sayıda çocuk verecektir. RAB'bin vereceği bereketlerini alabilmeleri için çadır ve alanlarını genişletmeleri gerekir. RAB'bin yapacağı işe güvenen biri ruhsal alanını genişletir. Bugünlerde çocuk doğurmayan kadın gibi verimsiz bir hayatım mı var? RAB'bin vaadine dayanarak çadırımı genişletme zamanı gelmiştir!

4-10: RAB, gençken dul kalan veya dışlanmış kadına benzeyen İsrail'in sevecen kocası olacağını söyler. Mısır ve Babil tarafından utandırılan İsrail, geçmişini tamamen unutturabilecek sadakat ve sevecenliği RAB'den alarak eski kimliğini geri kazanacaktır. Geçmişte zina etmiş karısına bir daha öfkelenmeyeceğini hatta onu sonsuz sevgisiyle yeniden seveceğine dair söz veren RAB kendini onların kocası olarak tanıtmaktadır. Kocamın bu sabah beni bereketlemek için sevecenlikle bana baktığının farkında mıyım?

II-14:RAB, halkının günahından dolayı viran olmuş Yeruşalim'i görkemli bir şekilde yeniler. RAB'le olan ilişkimi yenilersem, bendeki iç ve dış güzellik parlayacaktır. Bugün RAB'den aldığım sözler nedir?

15-17: RAB, kendisine güvenenlerini koruyacak ve onlara saldıranları yenilgiye uğratacaktır. O'nun izni olmadan hiçbir güç çocuklarının bir kılına bile zarar veremez (Mat. 10:29-31). Bu nedenle dünyada korkmam gereken tek kişi RAB'dir. RAB dışında korktuğum şeyler var mı?


 
Mujde.org