Uyan, Ey Yeruşalim!

Yeşaya 51:17-23

17  Uyan, ey Yeruşalim, uyan, kalk ayağa! Sen ki, RAB'bin gazap kâsesini* O'nun elinden içtin. Tamamını içtin sersemleten kâsenin.
18  Doğurduğun bunca oğuldan sana yol gösteren yok, Elinden tutan da yok büyüttüğün bunca oğuldan.
19  Başına çifte felaket geldi, kim başsağlığı dileyecek? Yıkım ve kırım, kıtlık ve kılıç. Nasıl avutayım seni?
20  Oğulların baygın, ağa düşmüş ahular gibi Her sokak başında yatıyor. RAB'bin öfkesine de Tanrın'ın azarlayışına da doymuşlar.
21  Bu nedenle, ey ezilmiş Yeruşalim, Şarapsız sarhoş olmuş halk, şunu dinle!
22  Egemenin RAB, kendi halkını savunan Tanrın diyor ki, "Seni sersemleten kâseyi, gazabımın kâsesini Elinden aldım. Bir daha asla içmeyeceksin ondan.
23  Onu sana eziyet edenlerin eline vereceğim; Onlar ki sana, 'Yere yat da Üzerinden geçelim dediklerinde, Sırtını toprak, yol ettin."


Tanrı'nın ayetlerdeki kimliği:

17-20: RAB, elinden gazap kâsesini içtiği için sersemleyen İsrail'e yaklaştı. İsrail'in koruyucusu olan Rab ne uyur ne de uyuklar (Mez.l21:4). Bu nedenle sürgündeyken Babil'de acı dolu 70 yıl geçiren İsrail'in durumu RAB'bin uyuyor olmasından kaynaklanmıyordu. İsrail halkı kendi günahından ötürü sersemlemişti. Fakat RAB kendi halkını bir an bile unutmadı, onların yanına geldi ve kimsesi olmayan halkına yardım etmeye başladı. Kendi gücümle asla kalkamayacağımı düşünecek kadar zor bir durumda mıyım? Sonuna kadar benden vazgeçmeyen RAB'bin merhametli kollarına güvenerek ayağa kalkmalıyım.

22: Hayatlarını baygınlık derecesine getirecek kadar sıkıntıya sokan gazap kâsesini artık İsrail'in elinden alan RAB'dir. O, umudunu tamamen yitirmiş zor bir durumla baş başa kalan halka hayatlarının gazapla son bulmayacağını, kurtuluş ve yenilenme fırsatı vereceğini göstermektedir. Mayamı iyi bilen RAB, gazap kasemi benim yerime İsa Mesih'in içmesine izin verdi! Yerime geçerek çarmıhta canını benim için veren Mesih'in lütfü üzerinde bugün de derin düşünmem gerekir.

23: RAB, halkından aldığı gazap kâsesini İsrail'in düşmanlarına içirir. RAB kendi halkını kurtardığı gün halkının düşmanları için yargı günü olacak, böylelikle durum tam tersine dönecektir. RAB'bin halkını cezalandırmak için kullandığı Babil, kendisine verilen yetkiyi acımasızca kullandığı için acı çekecektir. Şimdi de bize karşı her an murdar ve kirli savaşlar açmaya devam eden Şeytan'nın sembolü Babil'in tamamen yok olacağı gün gelecektir (Va.18). Bana verilen bu bedende yaşarken Babil'in kötü etkilerinden kaçınmak için RAB'bin Kutsal sözünde kalarak uyanık durmalıyım.

 
Mujde.org