İnsanın Planı ve Tanrı'nın Planı

Mika 2:1-13

2:1  Yatarken fesat ve kötülük tasarlayanların vay haline! Ortalık ağarınca tasarladıklarını yaparlar. Çünkü güçleri buna yeter.
2:2  Göz diktikleri tarlaları zorla alır, evlere el koyarlar. Birini evinden, bir başkasını mirasından ederler.
2:3  Bu nedenle RAB bu halka şöyle diyor: "Bakın, size öyle bir bela hazırlıyorum ki, Bundan yakanızı kurtaramayacaksınız. Öyle amansız bir zaman gelecek ki, Başınız dik yürüyemeyeceksiniz.
2:4  O gün sizinle alay edecekler. Sizin için şu acıklı ezgiyi söyleyecekler: 'Büsbütün mahvolduk! RAB halkımızın varını yoğunu başkalarına bölüştürüyor, Topraklarımızı hainlere dağıtıyor.'"
2:5  Bu nedenle, ülkeyi kurayla bölüştürme zamanı gelince RAB'bin topluluğunda sizden kimse bulunmayacak.
2:6  İnsanlar, "Peygamberlik etmeyin" diyorlar, "Bu konularda peygamberlik etmemeli. Utandırılmayacağız."
2:7  Ey Yakupoğulları, böyle konuşulur mu? "RAB'bin sabrı mı tükendi acaba? O böyle şeyler yapar mı? Benim sözlerim doğru yolda yürüyenin yararına değil mi?" diyor RAB,
2:8  "Daha dün halkım düşman gibi ayaklandı. Savaştan dönenlerin, kaygısızca önünüzden geçenlerin Sırtından Güzel giysilerini sıyırıp alırsınız.
2:9  Halkımın kadınlarını rahat evlerinden kovar, Çocuklarını yüce huzurumdan yoksun bırakırsınız.
2:10  Kalkıp gidin, dinlenme yeriniz değil burası! Murdarlığınız* yüzünden bu yer korkunç biçimde yıkılacak.
2:11  Yalancı, aldatıcı biri gelip, 'Size şarap ve içkiden söz edeyim' dese, Bu halk onu peygamber kabul edecek."
2:12  "Ey Yakupoğulları, Elbette hepinizi bir araya getireceğim. İsrail'in geride kalanlarını elbette toplayacağım. Ağıldaki davar gibi, Otlaktaki sürü gibi bir araya getireceğim sizleri. Topraklarınız insanlarla dolacak."
2:13  Tanrı yolu açıp halkın önünden gidecek. Kent kapılarını kırıp dışarı çıkacaklar. Kralları olan RAB önlerinden gidecek.

Tanrı'nın ayetlerdeki kimliği:

1-5: Tanrı, açgözlülükle karnını doyuran kişileri yargılayıp halkının arasından uzaklaştırır. O'nun verdikleriyle yetinmeyip başkalarınkini zorla alan kişileri Rab kendi halkından saymaz. Çünkü İsrailliler'in yaptıkları O'nun halkına yakışmaz. Rab, onların varını yoğunu başkalarına bölüştürür ve kendi egemenliğinden yoksun bırakır. Ben nasıl yaşıyorum? Elimdekiyle yetiniyor muyum? Rab'be güvenmeden açgözlülükle daha fazlasını kazanmak için can atıyor muyum? O'nun halkına yaraşır bir şekilde yaşamımı sürdürmeliyim.

12,13: Tanrı, halkının yenileneceğine ve kurtuluşuna ilişkin söz verir. Tanrı, itaat etmeyenleri yargılayıp yok eder, ancak Kendisine güvenip imanla yaşayanları bereketleyip çoğaltacaktır. Onların çobanı olarak yol gösterecektir. Rab'be iman edenlerin sayısının az olmasına üzülmemeliyim. Dünyanın her köşesinde Rab'be itaat ederek yaşayanların bir araya geleceği gün gelecektir.

Bana hangi öğütler verilmektedir?

6-11: Yahuda halkı, Mika'ya peygamberlikte bulunmamasını söyler. Hatta peygamberlik etmemesi için tehdit eder. Çünkü azarlama ve yargılama sözlerinden rahatsız olurlar. Bu dünyada rahat ve varlıklı yaşam sürdürmeye önem verdikleri için doğru sözlerden nefret ettiler, ama kendi isteklerine uyan sahte peygamberleri sevdiler. Rab'bin sözünü dinlerken olduğu gibi benimsiyor muyum? O'nun azarlamasına kulak vermeliyim. Çünkü orada yaşam yolu vardır.

 
Mujde.org